Mutfak Dolaplarını Seçtiniz. Peki Ya Tezgâh?

  • 0

Mutfak Dolaplarını Seçtiniz. Peki Ya Tezgâh?

Kategori : Blog

Mutfak dolabı evde çok sıklıkla ve kolay bir şekilde değiştirilebilen bir şey olmadığı için mutfak dolabı yaptırırken seçimlerde oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Ne istediğinizin iyi bilinmesi, tüm detayların düşünülmesi ve bunlara uygun bir seçim yapılması önemlidir.

Mutfak dolabı yaptırılırken atlanan ya da yeterince dikkate alınmayan konu tezgâh seçimidir. Aslında tezgâh seçimi mutfak dolapları ile aynı anda seçilmeli ve üretim bu tercihe göre yapılmalıdır. Özellikle de tezgâhın yüksekliği üretim başlamadan önce belirlenmeli ve tezgâhın altında kalacak olan mutfak dolapları bu yüksekliğe göre üretilmelidir.

Tezgâh yüksekliği her ne kadar fark edilmese de oldukça önemli bir konu. Mutfağı kullanan kişinin boyuna uygun olarak belirlenmemiş tezgâh yüksekliği, orta ve uzun vadede sırt ve belde ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu sebeple mutfak tezgâhı üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur.

Mutfak tezgâhı seçerken yükseklik dışında en çok dikkat edilmesi gereken konu malzeme seçimidir. Mutfakta gerçekleştirilen her türlü işlem tezgâh üzerinde olduğu için tezgâhın dayanıklı ve uzun ömürlü olması, kolay bir şekilde çatlama veya kabarma yapmaması gereklidir. Ayrıca tezgâh mutfakta hijyenik bir şekilde çalışılması açısından da önemli bir yere sahiptir.

Tezgâh Seçim Kriterleri

Tezgâh seçimi yapmadan önce göz önünde bulundurulması gereken pek çok kriter vardır. Bu kriterlerin başında elbette malzeme seçimi gelir. Bunun dışında mutfağın tipine, işçilik maliyetlerine, tezgâh profiline ve elbette bütçenize önem göstermelisiniz.

Mutfağınızın tipi nasıl bir tezgâh seçmeniz gerektiği konusunda yol göstericidir. Ada tipi bir mutfağınız varsa ya da I tipi bir mutfağınız varsa, tezgâh olarak mutfağın hangi bölümünü ağırlıklı olarak kullanacaksanız ona uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Tüm üretimlerde olduğu gibi işçilik maliyeti mutfak tezgâhı seçiminde oldukça önemli bir kriterdir. Mutfak tezgâhı için fiyat istediğinizde çoğunlukla işçi ücretlerinin fiyata dahil olmadığını, size yalnızca tezgâhın kendisi için fiyat verildiğini göreceksiniz. Böyle durumlarda işçilik maliyetini de ayrıca düşünmeniz gerekmektedir.

Mutfak tezgahlarında kullanılan pek çok malzeme bulunmaktadır. Bunun en başında mermer, laminant ve granit gelmektedir. Mutfak tezgâhı için malzeme seçerken elbette tasarım göz önünde bulundurulabilir ama tasarımdan çok daha önemli olan kriter malzemenin özellikleri olmalıdır. Örneğin ahşap bir tezgâh mutfağınıza oldukça sıcak bir hava verir ancak ahşap malzemesinin çok yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmadığını aklınızda bulundurmalısınız. Yine mutfakta en çok tercih edilen mermer tezgâhın asitlere karşı dayanıksız olduğunu unutmamalısınız.


Yorumunu paylaş

Instagram’da Takip Edin

[instagram-feed]

Son Yazılar