Mutfak Dolabının Ölçüsü Doğru Alınmalı

  • 0

Mutfak Dolabının Ölçüsü Doğru Alınmalı

Kategori : Blog

Özel bir mutfak yaptırmaya karar verdiyseniz, tüm detayları konuşmadan önce çalışacağınız firma mutlaka mutfağınızın ölçüsünü almalı ve ona uygun bir şekilde mutfak dolaplarınızı tasarlamalıdır. Bu ölçü alımında yapılacak bir hata fiyatı doğrudan etkilediği gibi hatalı bir üretim sebebiyle size oldukça sıkıntı verecek bir süreç geçirmenize de neden olabilir. Bu sebeple hemen her işte olduğu gibi işinin ehli bir firma ile çalışmak oldukça önemlidir.

Mutfağınızın ölçüsü belirlendikten sonra mutfağınıza uygun olan mutfak dolabı modellemesi yapılır. Bu noktada tercihlerinizi detaylı bir şekilde üretici firma ile paylaşmalısınız. Modellemenin ardından yine sizin tercihleriniz doğrultusunda çekmeceler, kulplar ve diğer aksesuarlar ile ilgili nihai karar verirsiniz ve mutfak dolabı rengini de belirledikten sonra üretime geçilir. Üretime geçildikten sonra herhangi bir değişiklik yapmak oldukça zahmetli olacağından bu aşamaya kadar her süreç titizlikle takip edilmelidir. Bu noktada istediklerinizi doğru bir şekilde paylaşmanız hem nihai sonucun sizi tatmin etmenizi sağlayacak hem de isteklerinizin ne kadar yapılabilir olduğu da ortaya çıkacaktır.

Ölçü Alınırken Nelere Dikkat Etmeli?

Oldukça uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir konu olan ölçü alma işleminde genellikle 5 metrelik bir şerit metre, lazer metre ve açı ölçerin kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca mutfakta eğrilik olup olmadığının tespit edilmesi için su terazisi de sıklıkla kullanılmaktadır. Yeterince tecrübeye sahip bir kişi ölçü alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini bilecektir.

Mutfağın uygunluğuna göre U, L, I veya ada tipi olarak üretilecek olan mutfak dolapları için ölçü alınırken zeminin eğri olup olmadığının da kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Bunlar dışında mutfak kapısı, kapının açılma yönü, varsa eğer mutfak penceresi ve pencerenin açılma yönü de göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bu detayların doğru bir şekilde belirlenmesi tasarım açısından ve dolayısıyla da üretim açısından oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Ölçü alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da tezgâh yüksekliği ve mutfak dolaplarının yüksekliğidir. Bu noktada mutfağı kullanacak olan kişi veya kişilerin boyları dikkate alınmalı ve optimum bir yükseklik belirlenmelidir. Bu nokta mutfak dolaplarının verimli kullanımı için oldukça önemlidir. Çok yüksek olan bir tezgâh yemek yapma esnasında rahat bir şekilde kullanılamayacağı gibi çok yüksek olan bir mutfak dolabı da kullanılamayacak ve oldukça verimsiz bir nihai ürün ortaya çıkmış olacaktır. İşte bu sebepten ötürü de tecrübeli bir kişinin alacağı ölçü çok daha doğru bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır.


Yorumunu paylaş

Instagram’da Takip Edin

[instagram-feed]

Son Yazılar