Mutfak Dolabı Yaptırırken Fiyatlara Dikkat

  • 0

Mutfak Dolabı Yaptırırken Fiyatlara Dikkat

Kategori : Blog

Mutfak dolabı fiyatlarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu etmenlerin başında da elbette malzeme gelmektedir. İster hazır bir mutfak dolabı tercih edecek olun isterseniz de özel bir mutfak tasarımı yaptırın. Her iki durumda da fiyatın ana belirleyicisi malzeme olacaktır.

Malzeme üretimde ana kriterlerden biri. Tüm üretimlerde nasıl malzeme fiyatın ana belirleyicilerinden biriyse, mutfak dolabı imalatında da durum farklı değil. Dolayısıyla mutfak dolabı satın alacak ya da yaptıracak olan herkesin fiyat üzerinde oldukça etkili olan bu kriterin farkında olması ve elindeki seçenekleri iyi değerlendirmesi gerekmektedir.

Mutfak dolabında kullanılabilecek olan malzemelerden bahsetmeden önce yine fiyat üzerinde oldukça etkili olan bir kalemden bahsetmek gerekir. Mutfağınızın büyüklüğü veya sizin arzu ettiğiniz dolap miktarı mutfak dolabı imalatında gerekli olacak malzeme miktarını dolayısıyla da fiyata etki edecektir. Eğer çok kaliteli bir malzeme kullanılmasını istiyorsanız bütçeniz doğrultusunda belki bazı dolaplardan vazgeçmeniz gerekebilir. Bu noktada çalışacağınız firmanın sizi yönlendirmesi de oldukça önemli olacaktır. Model, malzeme ve tasarım ile ilgili en optimum çözümü sunan firma ile çalışmak sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Bütçenizin el vermediği durumlarda çalıştığınız firma sizi doğru yönlendirerek raf gibi çeşitli alternatifler sunabiliyor olmalıdır.

Hangi Malzemeler Tercih Edilebilir?

Mutfak dolabı yapımında kullanılabilecek pek çok farklı malzeme bulunmaktadır. Bu malzemeler sadece mutfak dolaplarına özgü olmayıp, sanayide benzer amaçlarla sıklıkla kullanılmaktadır. MDF, akrilik veya membran olarak adlandırılan malzemeler mutfak dolabı yapımında en çok tercih edilen malzemelerdir.

Bu malzemelerin hem fiyatları hem de özellikleri birbirinden oldukça farklılık gösterebilir. Fiyat açısından ele alındığında MDF’den üretilen mutfak dolaplarının fiyatları diğer malzemelerden üretilecek olan mutfak dolaplarına göre %20 daha fazla olacaktır. Bu noktada elbette kullanılacak olan malzeme miktarının dikkate alınmadığını söylemek gerekir. Akrilik ya da membran olarak adlandırılan malzemelerin ise fiyat farkı çok fazla değildir.

Mutfak dolabında kullanılacak olan malzeme seçerken doğru yönlendirme oldukça önemlidir. Mutfak dolaplarının gövdesi olarak adlandırılan ve dışarıdan bakıldığında görülmeyecek olan kısımda kullanılan malzeme ile mutfak dolabının kapak kısmında kullanılan malzeme birbirinden farklı olabilir. Böylece fiyat olarak da oldukça avantajlı bir durum ortaya çıkabilir. Ancak bunu daha önce bir tecrübesi yoksa müşterinin bilmesi pek mümkün değildir. Dolayısıyla üretici ya da satıcı firmanın bu noktada doğru bir yönlendirme yapıyor olması gerekmektedir. Bu yönlendirmeyi ve bilgilendirmeyi yapamayan firma ile çalışılmamalıdır.


Yorumunu paylaş

Instagram’da Takip Edin

[instagram-feed]

Son Yazılar