Mutfak Dolabı İmalatında Kullanılan Malzemeler

  • 0

Mutfak Dolabı İmalatında Kullanılan Malzemeler

Kategori : Blog

Tüm ürünlerde olduğu gibi mutfak dolaplarında kullanılan malzemeler de hem imalat sürecini hem de ortaya çıkmasını istediğiniz sonucu doğrudan etkilemektedir. Mutfak sıcağın ve nemin yoğun olduğu bir alan olduğu için malzeme seçiminin önemi de artmaktadır. Nemden ve ısıdan etkilenmeyecek malzeme, mutfak dolaplarınızı uzun süre boyunca kullanmanıza olanak tanıyacaktır. Ayrıca doğru malzeme seçimi ile mutfak dolaplarında görülebilen şişme veya çatlama gibi durumlardan da kaçınabilirsiniz. Ayrıca doğru malzemenin yanı sıra malzemenin kalitesi de yine benzer durumlardan ötürü oldukça dikkatli olunması gereken noktalardandır.

Mutfak dolapları genellikle bir kere yapılıp uzun süreler boyunca kullanılır. Yani mutfak dolapları evin sıklıkla değiştirilebilen kısımlarından değildir. Bu sebeple mutfak dolabı satın alırken ya da mutfak dolabı ürettirilirken malzeme seçiminde oldukça dikkatli olunmalı ve doğru karar verildiğinden emin olunmalıdır. Bu sebeple çalışmak istediğiniz firmanın doğru seçilmesi ve o firmadaki uzmanların görüşleri ve sizi doğru yönlendirmeleri oldukça önemlidir.

Hangi Malzeme Daha İyi?

Mutfak dolabı imalatı esnasında kullanılacak olan malzeme belirlenirken elbette öncelikli olarak müşterinin ihtiyacı göz önünde tutulmalıdır. Genel olarak değerlendirecek olursak mutfak dolaplarında en sıklıkla kullanılan malzemeler akrilik, membran ve MDF olarak ön plana çıkmaktadır.

Akrilik kapak mutfak dolaplarında öncelikli olan malzemelerden değildi. Bunun en önemli sebebi olarak akriliğin çabuk çizilen bir malzeme olması gösterilebilir. Fakat yıllar içerisinde gelişen teknoloji ile akrilik malzemenin çabuk çizilme sorunu ortadan kalkmış oldu. Farklı renk seçeneklerinin de sunulması ile akrilik kapaklar oldukça tercih edilir hale geldi.

Mebran kapaklar da mutfak dolaplarında sıklıkla tercih edilmektedir. Membran kapaklarda hem renk hem de model olarak neredeyse sınırsız seçenek mevcuttur. Ancak membran kapaklar için kullanılan malzeme kalitesi ile ilgili yaşanan sorun pek çok kişinin canını sıkmıştır. Dolayısıyla membran kapak tercih edilirken kullanılan malzemenin kalitesine dikkat edilmelidir. Bu noktada sizin daha önce herhangi bir tecrübeniz yoksa satın mutfak dolabı yaptıracağınız firmanın kullandığı malzemenin kalitesini sorgulamalı ve daha önce yaptıkları işlere göz atmalısınız.

Mutfak dolaplarında sıklıkla tercih edilen bir diğer malzeme ise MDF’nin özel olarak boyanması ile elde edilen lake kapaklardır. Lake kapaklar neme, sıcaklığa ve suya oldukça dayanıklıdır. Lake dolapların mutfaklarda sıklıkla tercih edilmesinin bir diğer sebebi de sunduğu renk seçenekleridir. Lake dolaplar her ne kadar diğer malzemelere göre biraz daha pahalı olsalar da sağladığı şıklık sebebiyle oldukça sık tercih edilmektedir.


Yorumunu paylaş

Instagram’da Takip Edin

[instagram-feed]

Son Yazılar