Mutfak Dolabı Alırken Gereksiz Maliyetlerden Kaçının

  • 0

Mutfak Dolabı Alırken Gereksiz Maliyetlerden Kaçının

Kategori : Blog

Mutfak evimizin en keyifli kısımlarından birisi olmasının yanı sıra ailecek de oldukça zaman geçirdiğimiz yerlerden biridir. Bu sebeple evin tüm fertleri için oldukça önemli bir yeri olan mutfağın tasarımı ve konforu da herkesi ilgilendiren bir konudur. Mutfak dolabı seçimi yaparken de bu kriter göz önünde bulundurulmalıdır.

Mutfak dolabı alırken ya da yaptırırken önünüze pek çok masraf kaleminin çıkacağından emin olabilirsiniz. Bu masraf kalemlerinden kurtulmak ya da bu masrafı arttırmak tamamen sizin elinizde. Bu noktada öncelikli karar vermeniz gereken konu hazır bir mutfak dolabı mı yoksa özel yapım bir mutfak dolabı mı tercih edeceğiniz olmalı. Özel durumlar haricinde özel yapım mutfağın hazır mutfağa göre daha pahalı olacağını söylemek mümkün. Bunun en önemli sebebi de özel mutfak dolabı imalatında işin içine daha fazla dahil olan işçilik masrafı elbette. Dolayısıyla işçilik maliyeti kalemi sizin mutfak dolaplarınız için ayırdığınız bütçeyi oldukça etkileyecektir. Mutfak dolabı alırken ya da yaptırırken bu konuyu mutlaka aklınızda bulundurmalısınız.

Mutfak Dolabı İmalatında İşçilik Maliyetlerinin Etkisi

Üretim aslında bir anlamda işçilik anlamına gelmektedir. Tüm üretimlerde olduğu gibi mutfak dolabı üretiminde de işçilik maliyetleri oldukça önemli bir etmendir. İşçilik fiyat üzerinde olduğu gibi tasarım üzerinde de etkili olduğu için mutfak dolabı yaptırırken oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur.

İşçiliğin bizim nihai ürünümüze olan etkisi elbette özel sipariş ile üretilen mutfaklarda daha çok olacaktır. Hazır mutfaklarda ya da seri üretim olarak adlandırılan mutfaklarda işçilik maliyetlerinin çok daha düşük olmasını bekleriz. Ancak özel olarak üretilen ya da el işçiliğinin yoğun olarak kullanıldığı mutfaklarda, işçilik maliyeti mutlaka çok daha fazla ciddiye alınmalıdır.

Mutfak dolabını ürettireceğiniz firmada işçiliğin ne kadar iyi olduğunu anlamanın kolay bir yolu olduğunu söylemek mümkün değildir. Özellikle özel üretim bir mutfak dolabı yaptıracaksanız ne istediğiniz ve sizin istediğinize cevap verebilecek bir firma ile çalışmak oldukça önemli bir noktadır. Bu noktada belki çalışmayı düşündüğünüz firmanın daha önce yapmış olduğu işlere bakmak doğru bir yaklaşım olabilir.

İmalatçı firmanın daha önce yapmış olduğu işler mutlaka size bir fikir verecektir. Ancak yine firmanın sizin istediğinizi tam anlamıyla anlayabilmesi ve tabii ki nihai ürünün yapılabilirliği ile ilgili size karşı dürüst olması önemlidir. Aksi durumda ortaya çıkan sonuçlardan müşteri memnun kalmadığı gibi üretici de tatmin olmamaktadır.


Yorumunu paylaş

Instagram’da Takip Edin

[instagram-feed]

Son Yazılar